Коротка історія професії
Ще в VI столітті до н.е. люди відкрили, що тіла можуть бути приведені в особливий стан - наелектризовані. Цей факт описав грецький філософ Фалес Милетский. Закон взаємодії заряджених тіл був установлений П.І. Кулоном у XVIII столітті. У 1883 році М. Фарадей відкрив електромагнітну індукцію - явище, що лягло в основу електротехніки. Він же ввів поняття електричного і магнітного полів. Багато чого в історії електротехніки пов'язано з ім'ям Т. Едисона (1847-1931). Він є автором приблизно 1000 винаходів в області електротехніки. Едисон удосконалив лампу накалювання, побудував першу у світі електростанцію суспільного користування (1882).
У 1880 році французький фізик М. Депре заявив про можливість передачі електроенергії по проводах. Він же побудував першу лінію електропередачі. Наприкінці XIX століття відбувається бурхливий розвиток електротехніки.
Знаменита "електрична свіча" П. Н. Яблочкова була першим споживачем струму. Для проведення проводів і кабелів необхідні були люди, які б розбиралися в електриці. Так у ХІХ ст. з'явилася професія електрика - спочатку, звісно, на Заході, в Англії, та через кілька років електричні лампочки з успіхом використовували вже в царській Росії. Чимало аристократів ще не знали, що таке вмикач та вимикач, як користуватися винаходом, а головне, як зробити таке "диво" у себе вдома. Тому в позаминулому сторіччі працівники з обслуговування "люстричества" - як називали тоді електрику, були на вагу золота.
Сьогодні електричною лампою нині нікого не здивуєш, а от професія електрика й досі має шалений попит на ринку праці.
Характер роботи
Професія "Електромонтер" відноситься до типу - "людина-техніка"; за характером праці є професією виконавського класу.
Це професія підвищеного ризику.
На сьогоднішній день електромонтери незамінні на різних підприємствах народного господарства. Затребувана їх майстерність і в побуті.
Умови роботи
Eлектромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування обслуговує силові і освітлювальні установки, здійснює перевірку, розбирання і складання схем керування електроустаткуванням, підключення до електросистеми цеху нового обладнання, його перевірку, регулярний нагляд за його роботою. Він виявляє вузли, де виникло замикання, здійснює вимкнення цих вузлів із мережі, розбирання, заміну, складання і вмикання установки.
Електромонтер здійснює діяльність як в приміщенні, так і поза ним.
Соціальна значимість професії
Значимість електрики для сучасної людини переоцінити складно. Клацання вимикача став таким звичним і невід'ємним звуком, що уявити собі життя без цього «чарівного світу » просто неможливо. На сьогоднішній день електромонтери незамінні на різних підприємствах народного господарства. Затребувана їх майстерність і в побуті.
З кожним роком електромонтери стають все більш затребуваними в сучасному суспільстві. Саме тому і ставлення до них міняється рік від року: зростають зарплати, забезпечуються додаткові можливості для відпочинку фахівців. Одним з прикладів людської пошани до праці електромонтера, стало відкриття пам'ятників у багатьох містах світу, що підтверджують складність та незамінність цієї професії у сучасному суспільстві.
Ринок праці
Сучасний «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» повинен знати:
будову і принцип роботи устаткування, що обслуговується, його електромонтажні схеми і пускорегулювальну апаратуру;
оптимальні засоби наладки щіткового механізму електродвигунів;
принцип дії і правила користування вимірювальними приладами;
правила безпечної роботи зі струмом.
Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування повинен вміти:
розбирати, ремонтувати електрообладнання верстатів, добре читати електричні схеми;
лудити, паяти, ізолювати, прокладати і з'єднувати електропроводи, кабелі, а також заземлювати електросилове устаткування; мати навички слюсарної роботи.
Перелік вимог, висунутих до майбутнього електромонтера, значний. Так як молодому спеціалісту належить працювати в небезпечних умовах, то, перш за все, увагу звертають на його фізичний стан. Витривалість, відмінний зір і відчуття рівноваги - ось неодмінні умови успішної роботи електромонтера. Крім цього, він повинен бути готовий приймати швидкі, обдумані рішення в разі виникнення позаштатної ситуації.
Освітня підготовка
Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.
Медичні обмеження
Захворювання, протипоказані для професії "Електромонтер":
нервово-психічні розлади;
захворювання серця або порушення артеріального тиску;
судоми, втрати свідомості;
вживання наркотиків, залежність від алкоголю;
некоректоване зниження гостроти зору;
порушення кольоророзпізнання, бінокулярного зору;
розлади слуху;
вестибулярні розлади, порушення відчуття рівноваги;
тремтіння рук; розлади координації рухів;
боязнь висоти;
захворювання хребта, суглобів або нижніх кінцівок;
хронічні інфекційні захворювання;
захворювання органів дихання;
цукровий діабет;
виражені фізичні недоліки.
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей
Професійно-важливі якості професії "Електромонтер":
охайність;
дисциплінованість;
організованість, самодисципліна;
відповідальність;
передбачливість;
педантичність;
самостійність;
здатність планувати свою діяльність у часі;
старанність, ретельність;
в нормі розвинені властивості відчуттів і сприйняття (зір, слух, нюх, дотик);
здатність до розпізнавання невеликих відхилень параметрів технологічних процесів від заданих значень за різними ознаками;
розвинені властивості уваги;
логічність мислення; предметність (об'єкти реального світу і їх ознаки) мислення;
аналітичність (здатність виділяти окремі елементи дійсності, здатність до класифікації) мислення;
технічне мислення;
операційна пам'ять;
пам'ять на умовні позначення (знаки, символи, плани, схеми, графіки);
хороша координація рухів ведучої руки;
навички точної маніпуляції і спритність;
твердість руки, стійкість кистей рук (низький тремор);
вміння швидко орієнтуватися в навколишньому середовищі;
вміння вирішувати проблемні ситуації в короткі терміни;
уважність, пильність, сприйняття багатьох речей на дотик, слух, зір.
Перспективи
Сьогодні професія електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування – одна з провідних на промислових підприємствах, у будівельних організаціях та організаціях комунального господарства. Разом з тим вона застосовується практично в усіх галузях господарства і потреба у електромонтерах постійна. У сучасних умовах для висококваліфікованих спеціалістів є шанс відкрити власну справу, пропонуючи населенню послуги щодо обслуговування та ремонту електрообладнання та інструментів здебільш побутового характеру: встановлення та ремонт побутової електротехніки, електроосвітлювального устаткування, прокладання та заземлення електропроводів, кабелів, обслуговування діючої техніки, встановлення та підключення до мережі лічильників, світильників тощо. Але професія ця, як і раніше залишається небезпечною і стресовою, особливо для молодих електромонтерів. Існує можливість адміністративного просування (електромонтер, старший електромонтер, бригадир, технік). У перспективі можлива організація приватного бізнесу. Перспективи щодо працевлаштування після оволодіння професією у електромонтера вагомі та стабільні, а ризик безробіття незначний.
Споріднені професії
Із появою усе більш різних електричних приладів, ускладненням електротехніки професія електромонтер розгалужується на безліч спеціальностей: електромонтажник, електромеханік по ремонту устаткування (в залежності від спеціалізації), електромонтер, технік-електрик, електрослюсар та ін.
Comments